





Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08D00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics)
$1,734.59 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08D00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) price in United States starts from $1,734.59.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,734.59
Search
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA RTX 500 Ada
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08D00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsPoor
- ~ 157 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA RTX 500 Ada GraphicsSmallest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08D00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP ZBook Firefly 14 G11 A1VL0PT Laptop (Intel Core Ultra 7/16 GB/ 1TB SSD/ Win11/ 4GB Graphics)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)Lenovo Thinkpad P14s 21G2S08D00 Laptop (Intel Core Ultra 7 155… Full Specs
General
| Series | ThinkPad P14s |
| Model | 21G2S08D00 |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC, 300 nits |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 2x2 AX vPro |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA RTX 500 Ada |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| Max SSD Supported | Upto 2 TB |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















