

Lenovo Thinkpad Yoga X1 (20LFS00200) Laptop (8th Gen Ci7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10)
$2,537.03 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Thinkpad Yoga X1 (20LFS00200) Laptop (8th Gen Ci7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $2,537.03.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,537.03
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8550U
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD 620
- 14 inches, 2560 x 1440 pixels, Touch Screen
- Windows 10 OS
- 2 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Thinkpad Yoga X1 (20LFS00200) Laptop (8th Gen Ci7/ 16GB… Specs
Group: $225,000 to $275,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Business, Performance
- Thickness: 17 mmAverage
- 1.4 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 210 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8550U
- 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel UHD 620 Graphics
- 16 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 21R1002SUS Laptop (Intel Core Ultra 7 255U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition 21NS000LUS Laptop (Intel Core Ultra 7 258V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Alienware x14 R2 AWX14R2-7022SLV-PUS Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Lenovo Thinkpad Yoga X1 (20LFS00200) Laptop (8th Gen Ci7/ 16GB… Full Specs
General
| Model | X1 (20LFS00200) |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Professional (64-bit) |
| Dimensions | 333 x 229 x 17 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 3 Years |
Display
| Type | LED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 210 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | WQHD IPS LED Touch Display |
Connectivity
| Ethernet | Native |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | Multi-Touch Gestures Enabled |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphone |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8550U |
| Speed | 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8550U |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











