






Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$899.99 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows 2 In 1 Laptop powered by AMD Ryzen AI 7 350 with 16 GB LPDDR5x RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches OLED display. It uses AMD Radeon 860M Graphics. It has a 70 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Touchscreen, Face Recognition and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$899.99
Search
Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $899.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- AMD Ryzen AI 7 350
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB LPDDR5x RAM
- 1 TB SSD
- AMD Radeon 860M Graphics
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16… Specs
Group: $750 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 15.45 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 162 PPIAverage
- Touch Screen
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 7 350
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- AMD Radeon 860M Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Lenovo Yoga 7 2-in-1 83JR0004US Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16… Full Specs
General
| Series | Yoga 7 2-in-1 |
| Model | 83JR0004US |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 317 x 228 x 15.45 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 600 nits (Peak), Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (USB PD 3.1 and DisplayPort 2.1 UHBR10), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (USB PD 3.1 and DisplayPort 1.4a) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Buttonless glass-like Mylar surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm |
| Inbuilt Microphone | 4 x Array Microphones |
| Speakers | 4 Stereo Speakers, 2W x 2 (Woofers), 2W x 2 (Tweeters) |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 7 |
| Model | 350 |
Graphics
| GPU | AMD Radeon 860M Graphics |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5x |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Slim Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















