



Lenovo Yoga 720 (81C30094IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 512GB SSD/Win10 Home/ Touch)
$982.93 • Out Of Stock • By Lenovo
Lenovo Yoga 720 (81C30094IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 512GB SSD/Win10 Home/ Touch) price in United States starts from $982.93.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$982.93
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5-8250U
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel UHD 620
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows OS
- 1 USB 3.0 Ports
OUT OF STOCK
Lenovo Yoga 720 (81C30094IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 512GB S… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows
- 1.25 kgLight
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- 8th Gen Intel Core i5-8250U
- Intel UHD 620 Graphics
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.1
- 1 x USB 3.0
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 720 (81C30094IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 512GB SSD/Win10 Home/ Touch) vs HP Envy x360 14-fc0178TU Laptop (Intel Core Ultra 5 125U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Lenovo Yoga 720 (81C30094IN) Laptop (8th Gen Ci5/ 8GB/ 512GB S… Full Specs
General
| Model | 720 (81C30094IN) |
| OS | Windows 10 Home Basic (64-bit) |
| Weight | 1.25 kg |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Multi-touch Display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v4.1 |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Standard Notebook Keyboard |
| Touchpad | with Multi-touch Gesture Support |
| Inbuilt Microphone | Internal Microphone |
| Speakers | JBL Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5-8250U |
| Brand | Intel |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 620 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













