
Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11)
$1,069.28 • View Prices • By Microsoft
Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,069.28.
- Share
$1,069.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 13 inches, 2880 x 1920 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8G… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 13 inchesSmall
- 2880 x 1920 pixelsGood
- ~ 267 PPIHigh
- Touch Screen
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 1235U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- 5 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8G… Price History
You can check the price history of Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $102,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Microsoft Surface Pro 9 QEZ-00065 Laptop (12th Gen Core i5/ 8G… Full Specs
General
| Series | Surface Pro 9 |
| Model | QEZ-00065 |
| Utility | Business, Performance |
| Device Type | Hybrid |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | PixelSense Flow Display |
| Touch | Yes |
| Size | 13 inches |
| Resolution | 2880 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Dolby Vision Support, Up to 120Hz Refresh Rate |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6E: 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
Input
| Camera | Yes, 5 MP |
| Rear Camera | Yes, 10 MP |
| Keyboard | Microsoft Surface Pro Keyboard Compatibility |
| Touchpad | Large Glass Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Far-field Studio Mics |
| Speakers | 2W Stereo Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1235U |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 16 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










