






MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$1,469.99 • Out Of Stock • By MSI
MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Gaming Laptop powered by 14th Gen Intel Core i7 14650HX with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 165 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 75 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,469.99
Search
MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $1,469.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- 15.6 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25.5 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixelsAverage
- ~ 188 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14650HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 75 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Katana 15 HX B14WFK-810US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Katana 15 HX B14WFK |
| Model | B14WFK-810US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.9 x 262 x 25.5 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 188 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% P3 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | 4 zone RGB keyboard with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14650HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 8 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14650HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.5 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 75 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W Power Adapter |
| Battery Details | 75Whr, 4 Cell Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















