






MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3060)
$1,088 • View Prices • By MSI
MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3060) is a Windows Gaming Laptop powered by 12th Gen Intel Core i7 12700H with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU with 6 GB VRAM. It has a 53 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3060) price in United States is $1,088. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.89 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i7 12700H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores
8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3060) below. The current price is $1,088. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Apple MacBook Pro 14 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ 20 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)MSI Katana GF66 12UE-603 Gaming Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Katana GF66 |
| Model | 12UE-603 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.9 x 259.08 x 24.89 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | Single backlight (red) with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i7 12700H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 4.7 GHz) Performance Cores 8 x 1.7 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 12700H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.53 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















