





MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$405 • View Prices • By MSI
MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $405.
- Share
$405
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB … Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i3 1315U
- 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads
- 10 MB Cache
- Intel Integrated Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB … Price History
You can check the price history of MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $38,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Expertbook P1 14 P1403CVA-S60938WS Laptop (13th Gen Core i3/ 16GB/ 512GB/ Win11)
MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Asus VivoBook 14 2025 X1404VA-EB321WS Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGJ-LG4IN Laptop (13th Gen Intel Core i3-1315U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Modern 14 C13M-115IN Laptop (13th Gen Core i3/ 8GB/ 512GB … Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | C13M-115IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i3 1315U |
| Speed | 2 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 4 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads |
| Cache | 10 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1315U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















