







MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$611 • View Prices • By MSI
MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $611.
- Share
$611
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- AMD Radeon
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business
- Thickness: 19.35 mmAverage
- 1.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U
- 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- AMD Radeon Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB… Price History
You can check the price history of MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $57,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000CV 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Z1FT000G1 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)MSI Modern 14 C7M-285IN Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Modern 14 |
| Model | C7M-285IN |
| Utility | Business |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 319.9 x 223 x 19.35 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | AMD RZ616 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight KB(White) |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 7th Gen AMD Ryzen 7 7730U |
| Speed | 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 7730U |
| Generation | 7th Gen |
| Process Node | TSMC 7nm FinFET |
Graphics
| GPU | AMD Radeon |
| Brand | AMD |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















