




MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$687.77 • View Prices • By MSI
MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $687.77.
- Share
$687.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Iris Xe
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 19.9 mmAverage
- 1.7 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Iris Xe Graphics
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Price History
You can check the price history of MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $62,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Venture 16 AI A2HMTG-047US Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro 16 NP960XGK-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion Pro 7i 83F50010US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)MSI Modern 15 B13M-288IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB… Full Specs
General
| Series | Modern 15 |
| Model | Modern 15 B13M-288IN |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 241 x 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45%NTSC |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel 6 AX201(2*2 ax) |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging, 1 x Type-A USB3.2 Gen2, 2 x Type-A USB2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Single backlight Keyboard(White) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Iris Xe |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














