





MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 16GB RTX 5080)
$5,725.84 • View Prices • By MSI
MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 16GB RTX 5080) is a Windows Gaming Netbook powered by 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D with 32 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 16GB RTX 5080) price in United States is $5,725.84. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 Cores, 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 32 mmThick
- 3.6 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 128 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLarge
- 32 GB DDR5 RAMSmallest
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Price History
You can check the price history of MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 16GB RTX 5080) below. The current price is $5,725.84. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Vector 16 HX AI A2XWIG-050US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 16GB Graphics RTX5080) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
Dell G16 7630 Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Raider A18 HX A9WIG-272US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955H… Full Specs
General
| Series | Raider A18 HX |
| Model | A9WIG-272US |
| Utility | Performance, Gaming |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 404 x 307.09 x 32 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | GB LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | MTK Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Full size SD UHS-III |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 4 x 2W Speakers, 2 x 2W Woofer |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX3D |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 128 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX3D |
| Generation | 9th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen5 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 400W |
| Battery Details | Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















