






MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080 Graphics)
$3,499 • View Prices • By MSI
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080 Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by Intel Core Ultra 9 275HX with 64 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches Mini LED display with 120 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 99.9 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Ethernet.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080 Graphics) price in United States is $3,499. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 64 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 5080
- 18 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming
- Thickness: 19.9-23.99 mm
- 2.89 kgHeavy
Display
- 18 inchesLargest
- 3840 x 2400 pixelsGood
- ~ 252 PPILow
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 9 275HX
- 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 5080 GraphicsLargest
- 64 GB DDR5 RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 99.9 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9… Prices
5% (price dropped by $188 in one month)
MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9… Price History
You can check the price history of MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 16GB RTX 5080 Graphics) below. The current price is $3,499. Over the past month, there has been a decrease of $188 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming A16 2024 FA608WI-AB96 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics) vs Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Stealth 18 HX AI A2XWIG-036US Gaming Laptop (Intel Ultra 9… Full Specs
General
| Series | Stealth 18 HX AI |
| Model | A2XWIG-036US |
| Utility | Performance, Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 2.89 kg |
Display
| Type | Mini LED |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 252 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 1000, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Killer E3100G |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen2, 2 x Thunderbolt 4 w/DP2.1&PD3.1 140W |
| Thunderbolt | 2x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | SD 7.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | IR FHD with Shutter |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Silky Smooth Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | 2x2W Speaker, 4x2W Woofer |
| Sound | Sound by Dynaudio, Nahimic 3 / Hi-Res Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX |
| Speed | 8 x 2.7 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 16 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 24 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 275HX |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
| Process Node | TSMC N3B |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Dedicated Memory | GDDR7 16 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 64 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99.9 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W Adaptor |
Extra
| Other Features | 3D Noise Reduction+ (3DNR+),, Fingerprint Security, Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0, Webcam Shutter, Secured-core PCs |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















