




MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060)
$1,239.95 • View Prices • By MSI
MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060) price in United States starts from $1,239.95.
- Share
$1,239.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13700HX
- 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 27.7 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13700HX
- 8 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads
- 30 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard
Battery
- 65 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Price History
You can check the price history of MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060) below. The current price is $118,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060) vs HP Omen 16-am0277TX Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4060) vs Lenovo LOQ 15ARP9 83JC0046IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435H/ 24GB/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060 Graph)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 2 NP641BEF-KA1US Business Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Dell Inspiron 15 3535 i3535-5131BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell Inspiron 3520 i3520-5117BLK-PUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)MSI Sword 16 HX B13VFKG-653IN Gaming Laptop (13th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Sword 16 HX |
| Model | B13VFKG-653IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 266.4 x 27.7 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-level panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort/ Power Delivery 3.0), 3x Type-A USB3.2 Gen1 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p), 3D Noise Reduction (3DNR) |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13700HX |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (8P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 30 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13700HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 65 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter, User Guide |
| Other Features | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














