




MSI Sword 16 HX B14VGKG-207IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX4070)
$1,553.96 • Out Of Stock • By MSI
MSI Sword 16 HX B14VGKG-207IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB RTX4070) price in United States starts from $1,553.96.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,553.96
Search
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
OUT OF STOCK
MSI Sword 16 HX B14VGKG-207IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 27.9 mmThick
- 2.3 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 33 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 65 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)MSI Sword 16 HX B14VGKG-207IN Gaming Laptop (14th Gen Core i7/… Full Specs
General
| Series | Sword 16 HX |
| Model | B14VGKG-207IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 365 x 266.4 x 27.9 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-level panel |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | 24-Zone RGB Gaming Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Array Microphone |
| Speakers | Yes |
| Sound | 2x 2W Audio Speaker, Nahimic 3 Audio Enhancer, Hi-Res Audio Ready |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14700HX |
| Speed | 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads |
| Cache | 33 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14700HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 96 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 65 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adaptor |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide, MSI Laptop Bag |
| Other Features | 3D Noise Reduction (3DNR) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














