





MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
$939 • View Prices • By MSI
MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i7 13620H with 16 GB DDR4 RAM and 512 GB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6 GB VRAM. It has a 52.4 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) price in United States is $939. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 4050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Specs
Group: $800 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 21.7 mmThick
- 1.86 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPILow
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 13620H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard
Battery
- 52.4 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Prices
5% (price increased by $42 in one month)
MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Price History
You can check the price history of MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) below. The current price is $939. Over the past month, there has been a increase of $42 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 16IRU9 83FW000XUS Laptop (Intel Core 7 150U/ 8GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX607VU-ES51 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Dell Inspiron 3535 i3535-A813BLK-PUS Laptop (AMD Ryzen 7 7730U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus VivoBook 15 F1502VA-NS96 Laptop (13th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)MSI Thin 15 B13VE-2678US Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB… Full Specs
General
| Series | Thin 15 |
| Model | B13VE-2678US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.9 x 254 x 21.7 mm |
| Weight | 1.86 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN |
| WiFi | 802.11 ax Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720p HD Webcam |
| Keyboard | Single Backlit Keyboard (Blue) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Speakers | 2 x 2W |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 13620H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 4 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 13620H |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 52.4 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 120W Power Adapter |
| Battery Details | Li-Polymer |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















