




MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph)
$3,499 • View Prices • By MSI
MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph) is a Windows Gaming Laptop powered by 14th Gen Intel Core i9 14900HX with 32 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 17 inches IPS-Level Panel display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4080 GPU with 12 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Card Reader.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph) price in United States is $3,499. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 12 GB NVIDIA GeForce RTX 4080
- 17 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 29.45 mmThick
- 3 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 17 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsPoor
- ~ 178 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 14th Gen Intel Core i9 14900HX
- 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores
16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 GraphicsAverage
- 32 GB DDR5 RAMSmall
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 3 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/… Prices
18% (price increased by $630 in one month)
MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/… Price History
You can check the price history of MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB Graph) below. The current price is $3,499. Over the past month, there has been a increase of $630 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Asus VivoBook S 14 OLED K3402ZA-DB74 Laptop (12th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 21L1001SUS Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-61-R9TR Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)MSI Vector 17 HX A14VHG-649US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/… Full Specs
General
| Series | Vector 17 HX |
| Model | A14VHG-649US |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Dimensions | 380.24 x 297.97 x 29.45 mm |
| Weight | 3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level Panel |
| Touch | No |
| Size | 17 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Gb LAN (Up to 2.5G) |
| WiFi | Killer WiFi 7 BE1750 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Gen 2, 1x USB 3.2 Gen 1, 1x Thunderbolt 4 w/DP, 1x USB 3.2 Gen 2/DP, 1x USB 3.2 Gen 2/DP&PD |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | SteelSeries per-Key RGB with Anti-Ghost key (99 Key) |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphones |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i9 14900HX |
| Speed | 8 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 5.8 GHz) Performance Cores 16 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 14900HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 12 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop,Battery,Power Adapter, User Guide |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















