


Realme Book Enhanced Edition Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$621.07 • Out Of Stock • By Realme
Realme Book Enhanced Edition Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $621.07.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$621.07
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 11320H
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1440 x 2160 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Realme Book Enhanced Edition Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.47 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1440 x 2160 pixelsGood
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 11320H
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Realme Book Enhanced Edition Laptop (11th Gen Core i5/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Book |
| Model | Realme Book Enhanced Edition |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 307.21 x 228.96 x 14.9 mm |
| Weight | 1.47 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1440 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, 90% Screen-to-body Ratio, 170° Viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE802.11 a/b/g/n/Wi-Fi 5/WI-FI 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | In-built 720P HD Camera |
| Keyboard | 3-level Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Large Multi-touch Trackpad 123.8 × 78.2mm Supports Microsoft PTP Clickpad Technology |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone, Vocplus AI Noise Cancellation Algorithm |
| Speakers | Dual HARMAN Speaker |
| Sound | Stereo Surround Sound By DTS |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 11320H |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 11320H |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| RAM Bus Speed | 4266 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W PD Super-Fast Charge |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Other Features | Fingerprint Power Button |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












