




Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10)
$334.27 • Out Of Stock • By Realme
Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win10) price in United States starts from $334.27.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$334.27
Search
Variants
i3/8GB/256GBSSD/Win10$334.27
i5/8GB/512GB SSD/Win10$395.92
Features
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB LPDDR4x RAM
- 256 GB SSD
- Intel UHD Graphics
- 14 inches, 1440 x 2160 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win… Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmUltra Slim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1440 x 2160 pixelsBest
- ~ 157 PPIAverage
- Anti Glare
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i3 1115G4
- 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 6 MB Cache
- Intel UHD Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4x RAMAverage
- 256 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Asus Vivobook 15 F1504VA-AB56-PK Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix Scar G18 G815LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i3/ 8GB/ 256GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Book |
| Model | Realme Book Slim |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 307.21 x 228.96 x 14.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1440 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, 90% Screen-to-body Ratio, 170° Viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE802.11 a/b/g/n/Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | In-built 720P HD Camera |
| Keyboard | 3-level Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Large Multi-touch Trackpad 123.8 × 78.2mm Supports Microsoft PTP Clickpad Technology |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone, Vocplus AI Noise Cancellation Algorithm |
| Speakers | Dual HARMAN Speaker |
| Sound | Stereo Surround Sound By DTS |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i3 1115G4 |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i3 |
| Model | 1115G4 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
| RAM Bus Speed | 3733 MHz |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W PD Super-Fast Charge |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Other Features | Fingerprint Power Button |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














