




Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10)
$395.84 • Out Of Stock • By Realme
Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win10) price in United States starts from $395.84.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$395.84
Search
Variants
i3/8GB/256GBSSD/Win10$334.2
i5/8GB/512GB SSD/Win10$395.84
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB LPDDR4x RAM
- 512 GB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 14 inches, 1440 x 2160 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.38 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 1440 x 2160 pixelsBest
- ~ 157 PPIHigh
- Anti Glare
- 3:2 Aspect Ratio
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1135G7
- 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR4x RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Realme Book Slim Laptop (11th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win… Full Specs
General
| Series | Book |
| Model | Realme Book Slim |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 307.21 x 228.96 x 14.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1440 x 2160 pixels |
| PPI | ~ 157 PPI |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, 90% Screen-to-body Ratio, 170° Viewing Angle |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE802.11 a/b/g/n/Wi-Fi 5/WI-FI 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | TypeC TBT4 x 1 USB 4 Gen 3, TypeC x 1 USB 3.2 Gen 2, TypeA x 1USB 3.2 Gen 1 |
| Thunderbolt | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | In-built 720P HD Camera |
| Keyboard | 3-level Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Large Multi-touch Trackpad 123.8 × 78.2mm Supports Microsoft PTP Clickpad Technology |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone, Vocplus AI Noise Cancellation Algorithm |
| Speakers | Dual HARMAN Speaker |
| Sound | Stereo Surround Sound By DTS |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1135G7 |
| Speed | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1135G7 |
| Generation | 11th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4x |
| RAM Bus Speed | 4266 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 65W PD Super-Fast Charge |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Other Features | Fingerprint Power Button |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














