


Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,233.19 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,233.19.
- Share
$1,233.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 11.6 mmSlim
- 1.23 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
Performance
- Intel Core Ultra 7 Series 1 155H
- 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core Ultra 7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $114,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
MSI Cyborg A15 AI B2HWGKG-096US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KG2IN Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | Galaxy Book 4 Pro |
| Model | NP940XGK-KG2IN |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312.3 x 223.8 x 11.6 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x Thunderbolt 4, 1x USB3.2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1x MicroSD Multi-media Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Pro keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
| Speakers | AKG Quad Speakers, Woofer Max 5 W x 2, Tweeter 2 W x 2 |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 Series 1 155H |
| Speed | 6 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 Series 1 |
| Model | 155H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 63 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, USB, Adapter, Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












