



Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
$1,639.27 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,639.27.
- Share
$1,639.27
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Arc Graphics
- 14 inches, 2880 x 1800 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 11.6 mmSlim
- 1.23 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 2880 x 1800 pixelsGood
- ~ 243 PPIHigh
- Touch Screen
- Anti Glare
Performance
- Intel Core Ultra 5 Series 1 125H
- 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores
8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Arc Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 63 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) below. The current price is $151,789. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Acer Aspire Go 15 AG15-21PT-R5GQ Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Lenovo LOQ 15IAX9E 83LK00CVUS Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core… Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | Galaxy Book 4 Ultra |
| Model | NP940XGK-KS1IN |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 312.3 x 223.8 x 11.6 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Touch | Yes |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2880 x 1800 pixels |
| PPI | ~ 243 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Dual Display | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, 802.11 ax 2x2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A, 1 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2x Thunderbolt 4, 1x USB3.2 |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | 1x MicroSD Multi-media Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Pro keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Internal Dual Array Digital Mic |
| Speakers | AKG Quad Speakers, Woofer Max 5 W x 2, Tweeter 2 W x 2 |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Series 1 125H |
| Speed | 4 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores 8 x 700 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Series 1 |
| Model | 125H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Arc Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 63 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
Extra
| Included Software | Live Wallpaper,Screen Recorder,Samsung Gallery,Quick Search,Samsung Flow,Samsung Notes,Samsung Recovery,Samsung Settings,Samsung Update,Samsung Pass,Second Screen,Quick Share,Galaxy Book Experience,Galaxy Book Smart Switch,SmartThings,Samsung Device Care,Bixby,Samsung Studio |
| Sales Package | Laptop, USB Adapter, Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | Ambient Light Sensor |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













