

Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home)
$263.75 • View Prices • By Ultimus
Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $263.75.
- Share
$263.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4020
- Dual Core, 2 Threads
- 4 GB DDR4 RAM
- 256 GB SSD
- Intel Integrated UHD Graphics
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256G… Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22 mmThick
- 1.77 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLargest
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 156 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron N4020
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics Graphics
- 4 GB DDR4 RAMSmallest
- 256 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256G… Price History
You can check the price history of Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) below. The current price is $24,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell Inspiron 16 5640 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Ultimus S152 NU15U2INC44VN-SG Laptop (Celeron N4020/ 4GB/ 256G… Full Specs
General
| Series | ULTIMUS S152 |
| Model | NU15U2INC44VN-SG |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 371 x 239 x 22 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 156 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 60 Hz |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4020 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4020 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
| Adapter Type | 24 Watts |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











