
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2026 Laptop (Intel Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$1,399 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2026 Laptop (Intel Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by Intel Core Ultra X7 358H with 32 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 16 inches LCD display with 165 Hz refresh rate. It uses Intel Arc B390 GPU. It has a 99 Wh. Notable features include Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,399
Search
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2026 Laptop (Intel Ultra X7 358H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $1,399.
Features
- Intel Core Ultra X7 358H
- 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc B390
- 16 inches, 3200 x 2000 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Xiaomi Redmi Book Pro 16 2026 Laptop (Intel Ultra X7 358H/ 32G… Specs
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.88 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 3200 x 2000 pixelsGood
- ~ 236 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra X7 358H
- 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads
- 18 MB Cache
- Intel Arc B390 Graphics
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Display Port, Thunderbolt
- Bluetooth
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 99 Wh BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-ES73 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Xiaomi Redmi Book Pro 16 2026 Laptop (Intel Ultra X7 358H/ 32G… Full Specs
General
| Series | Redmi Book Pro 16 2026 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 (64-bit) |
| Weight | 1.88 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LCD |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3200 x 2000 pixels |
| PPI | ~ 236 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness, 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | No USB Port |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| Display Port | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra X7 358H |
| Speed | 4 x 1.9 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 8 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (4P + 8E + 4LP-E), 16 Threads |
| Cache | 18 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra X7 |
| Model | 358H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 3 |
Graphics
| GPU | Intel Arc B390 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 9600 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 99 Wh Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










