

Zebronics Pro Series Y ZEB-NBC 2S Laptop (11th Gen Core i5 / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home)
$557.66 • Out Of Stock • By Zebronics
Zebronics Pro Series Y ZEB-NBC 2S Laptop (11th Gen Core i5 / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) price in United States starts from $557.66.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$557.66
Search
Features
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- Quad Core, 8 Threads
- 16 GB LPDDR4X RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Zebronics Pro Series Y ZEB-NBC 2S Laptop (11th Gen Core i5 / 1… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 20 mmThick
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
Performance
- 11th Gen Intel Core i5 1155G7
- 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 8 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 16 GB LPDDR4X RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 2 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360 2-in-1 NP960QFG-KA1US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Zebronics Pro Series Y ZEB-NBC 2S Laptop (11th Gen Core i5 / 1… Full Specs
General
| Model | ZEB-NBC 2S |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360 x 235 x 20 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x Mini HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes, 2 MP |
| Keyboard | Full Size keyboard with scissor keycaps |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 11th Gen Intel Core i5 1155G7 |
| Speed | 4 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 8 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 1155G7 |
| Generation | 11th Gen |
| Process Node | 10nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4X |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | SATA |
Battery
| Adapter Type | 65W Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop- 1Unit, Power adapter:- 1Unit, Quick start Guide:- 1Unit, QR code Guide:- 1Unit |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











