





ACwO DwOTS Pro Sense True Wireless Earbuds
$30.41 • View Prices • By Nokia
ACwO DwOTS Pro Sense True Wireless Earbuds price in United States starts from $30.41.
- Share
$30.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
ACwO DwOTS Pro Sense True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | ACwO |
| Model | DwOTS Sense |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 30 x 50 x 60 mm |
| Weight | 81 g (With Case), 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 3 EQ Modes (Bass, Normal, Theater), Digital LED Battery Display Type-C Charging, Hall Switch |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 42dB-Depth Wide Band ANC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Eartip, User Manual, Scan Me Card |
Power Features
| Battery Life | 45 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
ACwO DwOTS Pro Sense True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of ACwO DwOTS Pro Sense True Wireless Earbuds below. The current price is $2,918. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















