






AmazonBasics Pro Series Wireless Headphones
$17.98 • View Prices • By AmazonBasics
AmazonBasics Pro Series Wireless Headphones price in United States starts from $17.98.
- Share
$17.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 40 mm Driver
AmazonBasics Pro Series Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 40 mm Driver
General
| Brand | AmazonBasics |
| Model | Pro Series AB-IBT-82ANC |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 196.1 x 225 x 87.2 mm |
| Weight | 220.6 g |
| Cord Type | 12.64g Weight of 32.5cm Charging Cable, 7.14g Weight of 126.8cm AUX Cable |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Buttons |
| Music Controls | Play / Pause, Volume +/- |
| Call Controls | Pick Up, Rejecting Calls |
| Additional Features | IPX4 Rated, 10m Pairing Distance, Dual Mode Connectivity |
Sound Features
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Bass Boosted Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Headphones, Cable, User Manual |
| Other | Polyurethane (PU) And Plastic Material |
Power Features
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery | Battery Run Time: 100% Volume: 49h 40m (ANC Off) And 34h 24m (ANC On), 50% Volume: 74h 20m (ANC Off) And 62h 30m (ANC On) |
| Battery Life | 74 hours (ANC Off) 34 hours (ANC On) |
AmazonBasics Pro Series Wireless Headphones Price History
You can check the price history of AmazonBasics Pro Series Wireless Headphones below. The current price is $1,697. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















