




Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones
$13.49 • View Prices • By Truke
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones price in United States starts from $13.49.
- Share
$13.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Aura Bass V2 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Dual Pairing, Memory Foam Ear Cushions, 40ms Ultra Low Latency, Smart Audio Equalization, Enhanced VoIP Calls |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, PureVoice ENC |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 100 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones below. The current price is $1,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 480 Wireless Headphones
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs Boult Soniq Wireless Headphones
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs TRIGGR Trinity 3 Wireless Headphones
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs Zebronics Zeb-Duke Plus Wireless Headphones
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 371 Wireless Headphones
Truke Aura Bass V2 Wireless Headphones vs boAt Rockerz Trendz Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














