






Truke Aura Wireless Headphones
$13.7 • View Prices • By Truke
Truke Aura Wireless Headphones price in United States starts from $13.7.
- Share
$13.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Truke Aura Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Aura |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 230 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, Instant Pairing, Memory Foam, 40ms Ultra Low Latency, Dual Pairing, Smart Audio Equalization, Multi Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Type-C USB Cable, Warranty Card, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 100 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Aura Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Truke Aura Wireless Headphones below. The current price is $1,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Aura Wireless Headphones vs Noise Two Wireless Headphones
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















