




boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds
$10.58 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.58.
- Share
$10.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 121 pro |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Easy Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 80ms low Latency mode, Digital Battery Display, |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamix |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Warranty Card, Additional Eartips |
| Other | Instacharge(5 min charge=60 min playtime) |
Power Features
| Battery Life | 40 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 181 Pro True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 121 Pro True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 121 Pro Plus True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














