


CCA ND DD3 Wired Earphones (Without Mic)
$56.71 • View Prices • By CCA
CCA ND DD3 Wired Earphones (Without Mic) price in United States starts from $56.71.
- Share
$56.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Mic$56.5
Without Mic$56.71
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 45Ω/35Ω/35Ω/34Ω (Mode 1/2/3/4) Impedance
- 107dB/103dB/107dB/109dB (Mode 1/2/3/4) Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
CCA ND DD3 Wired Earphones (Without Mic) Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 45Ω/35Ω/35Ω/34Ω (Mode 1/2/3/4) Impedance
- 107dB/103dB/107dB/109dB (Mode 1/2/3/4) Sensitivity
- 3.5mm Jack Cord
General
| Brand | CCA |
| Model | ND DD3 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.25 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | No |
| Additional Features | 0.75mm 2 Pin Detachable Earbuds, 4 Modes Operation |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 45Ω/35Ω/35Ω/34Ω (Mode 1/2/3/4) |
| Sensitivity | 107dB/103dB/107dB/109dB (Mode 1/2/3/4) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Shaped Dual Magnetic Dual Cavity Dynamic Coil |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, 1x 2 Pin 0.75mm Cable, 2x Pair of Ear-foam, 1x User Manual |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
CCA ND DD3 Wired Earphones (Without Mic) Price History
You can check the price history of CCA ND DD3 Wired Earphones (Without Mic) below. The current price is $5,476. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












