




Corsair HS55 Stereo Wired Gaming Headphones
$59.98 • Out Of Stock • By Corsair
Corsair HS55 Stereo Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Neodymium Audio Driver driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$59.98
Search
Corsair HS55 Stereo Wired Gaming Headphones price in United States is $59.98. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 114dB (+/-3dB) Sensitivity
OUT OF STOCK
Corsair HS55 Stereo Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 114dB (+/-3dB) Sensitivity
General
| Brand | Corsair |
| Model | HS55 Stereo |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 284 g |
| Cord Length | 1.8 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Intuitive Control |
| Music Controls | Mic On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Comfortable soft memory foam and leatherette earcups, Adjustable mic |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 114dB (+/-3dB) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Neodymium Audio Driver |
| Other Features | Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
| Other Controls | omni-directional microphone with a flip-to-mute function |
Corsair HS55 Stereo Wired Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















