



Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds
$11.61 • View Prices • By Crossbeats
Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds price in United States starts from $11.61.
- Share
$11.61
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 hours Battery Life with Case
Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 30 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Crossbeats |
| Model | Airpop |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 300 mAh (Case), 40 mAh Per Earbud |
| Battery Life | 30 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds below. The current price is $1,111. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Crossbeats Airpop True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Gen 2 True Wireless Earbuds

Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













