




JBL Tune 120TWS Earbuds
$109.99 • Out Of Stock • By JBL
JBL Tune 120TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 5.8 mm driver. It offers up to 4 hours per earbud and 16 hours total with case battery life. Notable features include Microphone and Voice Assistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$109.99
Search
JBL Tune 120TWS Earbuds price in United States is $109.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
- 16 hours Battery Life with Case
OUT OF STOCK
JBL Tune 120TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 5.8 mm Driver
- 16 hours Battery Life with Case
General
| Brand | JBL |
| Model | Tune 120TWS |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 73.7 g (With Case), 13.6 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Additional Features | Stereo Calls, Hands Free Call |
Sound Features
| Impedance | 14 ohm |
| Sensitivity | 96 dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 5.8 mm |
| Other Features | JBL Pure Bass Sound |
Extra
| Sales Package | Earbuds, 1 X Charging Cable, 3 X Sizes of Eartips (S, M, L), 1 X Charging Case, 1 X Quick Start Guide / Safety Sheet (S/i), 1 X Warranty / Warning (W/!) |
Power Features
| Battery | 15 Min Charge = 1 Hour of Playtime |
| Battery Life | 16 hours (With Case) 4 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
JBL Tune 120TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















