



Logitech G733 Wireless Gaming Headphones
$156.67 • View Prices • By Logitech
Logitech G733 Wireless Gaming Headphones price in United States starts from $156.67.
- Share
$156.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Logitech G733 Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Logitech |
| Model | G733 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | PC, Gaming Console |
Design and Body
| Dimensions | 190 x 194 x 83 mm |
| Weight | 278 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 20 m |
| Microphone | Yes |
| Controls | Mute/Unmute Button, Volume Wheel, On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Customized RGB Light Effect |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 39 ohm |
| Sensitivity | 87.5 dBmW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | PRO-G Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Gaming Headset, Reversible Soft Headband (Attached), Detachable Microphone, Lightspeed Wireless Receiver (USB-A), USB-C to USB-A Charging Cable |
Power Features
| Battery | 29 Hr (Light Off), 20 Hr (Light On) |
Warranty
| Warranty | 2 years, Limited Hardware Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Forceful Tampering, Breakage |
Logitech G733 Wireless Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Logitech G733 Wireless Gaming Headphones below. The current price is $14,995. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Logitech G733 Wireless Gaming Headphones vs HyperX Cloud III Wired Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













