



Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones
$156.82 • View Prices • By Razer
Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones price in United States starts from $156.82.
- Share
$156.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | Razer |
| Model | BlackShark V2 HyperSpeed |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 280 g |
| Cord Length | 1.8 m |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Razer SmartSwitch button |
| Music Controls | Volume up and down knob, Mic mute on/off toggle |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | USB Type C dongle, Breathable memory foam cushions, Razer HyperClear Super Wideband Mic, Multiple Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100 dBSPL / mW @ 1 kHz |
| Frequency Response | 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Razer TriForce Titanium |
| Noise Reduction | Advanced Passive Noise Isolation |
| Other Features | THX Spatial Audio, 7.1 Surround Sound Experience |
Extra
| Sales Package | 1 Headset, Receiver, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 70 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones below. The current price is $15,106. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Razer BlackShark V2 HyperSpeed Wireless Gaming Headphones vs HyperX Cloud III Wired Headphones

Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













