



NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones
$20.71 • View Prices • By NG
NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones price in United States starts from $20.71.
- Share
$20.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 hours Battery Life
NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones Specs
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 hours Battery Life
General
| Brand | NG |
| Model | EarSafe Lite |
| Design | Bone Conduction |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Running, Workout, Sports |
Design and Body
| Weight | 24 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 180 mAh |
| Battery | Lithium Battery |
| Battery Life | 12 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones Price History
You can check the price history of NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones below. The current price is $1,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

NG EarSafe Lite Bone Conduction Wireless Headphones vs WeCool Moonwalk M2 Bone Conduction Wireless Headphones
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













