


NG EarSafe Pro Bone Conduction Wireless Headphones
$43.17 • Out Of Stock • By NG
NG EarSafe Pro Bone Conduction Wireless Headphones price in United States starts from $43.17.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$43.17
Search
Features
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 hours Battery Life
OUT OF STOCK
NG EarSafe Pro Bone Conduction Wireless Headphones Specs
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 8 hours Battery Life
General
| Brand | NG |
| Model | EarSafe Pro |
| Design | Bone Conduction |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Swimming, Running, All Weather Workout |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP68 Rated, Magnetic Charging, 8GB inbuilt Memory MP3 Player |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Charging Cable, Protective Case |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Lithium Battery |
| Battery Life | 8 hours |
| Charging Time | 1 hour |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












