



Noise 4 Wireless Headphones
$16.94 • View Prices • By Noise
Noise 4 Wireless Headphones price in United States starts from $16.94.
- Share
$16.94
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Noise 4 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Airwave Max 4 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 288 g |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Charging, Dual Device Connectivity, 40ms Low Latency, Auto Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI ENC |
| Other Features | Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, Aux Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 300 min Playtime |
| Battery Life | 70 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Warranty is Applicable on Manufacturing Defects for all the Products for 1 Year and Accessories (If any) for 3 Months from the Date of Purchase. |
| Not Covered in Warranty | Unauthorized Tampering, Modification or Repairs, Physical Damage, Water Logging or any other Damage Due to Heat, Humidity or Moisture doing Operations. |
Noise 4 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Noise 4 Wireless Headphones below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise 4 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 650 Pro Wireless Headphones
Noise 4 Wireless Headphones vs Boult Soniq Wireless Headphones
Noise 4 Wireless Headphones vs Boult Audio Q Wireless Headphones
Noise 4 Wireless Headphones vs boAt Rockerz 480 Wireless Headphones
Noise 4 Wireless Headphones vs Soundcore H30i Wireless Headphones
Noise 4 Wireless Headphones vs Noise Two Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













