




Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds
$12.7 • View Prices • By Noise
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds price in United States starts from $12.7.
- Share
$12.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds VS102 Plus |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 42 g (With Case), 4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC mic |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Attend/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, USB Type C Charging, Hyper Sync Technology, Hands free Calling |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery | 10 min charge= 120 min playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds below. The current price is $1,198. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 161 ANC Elite True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS104 True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds vs boAt Nirvana Space True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Plus True Wireless Earbuds vs Realme Buds T110 True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














