




Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds
$10.59 • View Prices • By Noise
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.59.
- Share
$10.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds VS102 Elite |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Attend/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type C Charging, Ultra Low Latency, Chrome Finish |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbud with Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | InstaCharge(10 min Charge= 120 min Playtime) |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs Noise Buds N1 True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs Truke Mega 9 True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS102 Neo True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS104 True Wireless Earbuds
Noise Buds VS102 Elite True Wireless Earbuds vs Noise Buds VS102 Pro True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














