



OneOdio Monitor 80 Wired Headphones
$104.54 • View Prices • By OneOdio
OneOdio Monitor 80 Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Polymer Composite Diaphragm Driver driver. Notable features include Sweat Proof, Deep Bass and 3.5mm & 6.35mm Connector Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
OneOdio Monitor 80 Wired Headphones price in United States is $104.54. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 10 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 250 ohm Impedance
- 94dB ± 3dB Sensitivity
- 3.5mm & 6.35mm Connector Cord
OneOdio Monitor 80 Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- 10 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 250 ohm Impedance
- 94dB ± 3dB Sensitivity
- 3.5mm & 6.35mm Connector Cord
General
| Brand | OneOdio |
| Model | Monitor 80 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm & 6.35mm Connector |
Features
| Additional Features | Memory Foam Pads, Detachable Audio Cable, Professional DJ Headphones |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 250 ohm |
| Sensitivity | 94dB ± 3dB |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Polymer Composite Diaphragm Driver |
| Noise Reduction | Noise Isolation |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, Carry Case, 3.5 mm to 6.35 Cable, 3.5 mm to 3.5 mm Cable, User Manual |
OneOdio Monitor 80 Wired Headphones Prices
8% (price increased by $8 in one month)
OneOdio Monitor 80 Wired Headphones Price History
You can check the price history of OneOdio Monitor 80 Wired Headphones below. The current price is $104.54. Over the past month, there has been a increase of $8 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















