




Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones
$71.96 • View Prices • By Razer
Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones price in United States starts from $71.96.
- Share
$71.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 100 dBmW Sensitivity
Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 100 dBmW Sensitivity
General
| Brand | Razer |
| Model | BlackShark V2 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 262 g |
| Cord Type | Razer SpeedFlex Cable |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | 3.5mm Jack + USB Sound Card |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 100 dBmW |
| Frequency Response | 12 Hz (Min) - 28 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Razer TriForce Titanium |
| Other Features | THX Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones below. The current price is $6,939. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Razer BlackShark V2 Wired Gaming Headphones vs HyperX Cloud Stinger 2 Core Wired Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














