




Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones
$67.89 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 50 mm driver. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass and USB-A, 3.5mm Aux Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones price in United States is $67.89. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 95±3dB Sensitivity
Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 95±3dB Sensitivity
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | SLYR |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 276 g |
| Cord Type | USB-A, 3.5mm Aux |
Features
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller |
| Music Controls | Mute Function |
| Additional Features | Bi-Directional Removable Boom Mic, LED Mic Mute Indicator, On-Board Secondary Mic, Sidetone, EQ Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 95±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Other Features | Skullcandy Supreme Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Removable Boom Microphone, 3.5mm Aux Cable 5-pole to 4-pole (5ft), USB-C to USB-A Cable (6ft), Quick Start Guide / Warranty Guide |
Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones Prices
10% (price dropped by $7 in one month)
Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Skullcandy SLYR Pro Wired Gaming Headphones below. The current price is $67.89. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















