




Skullcandy SLYR Pro Wireless Gaming Headphones
$79.99 • Out Of Stock • By Skullcandy
Skullcandy SLYR Pro Wireless Gaming Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 50 mm driver. It offers up to 30 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$79.99
Search
Skullcandy SLYR Pro Wireless Gaming Headphones price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 30 hours Battery Life
OUT OF STOCK
Skullcandy SLYR Pro Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 30 hours Battery Life
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | SLYR Pro |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 274 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Clear Voice Smart Mic |
| Controls | Call & Media Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Platform Compatibility-(2.4ghz, Bluetooth, USB-A, 3.5mm Aux), Low Latency, Type-C Charging, LED Mic Mute Indicator, EQ Modes, ChatMix & Sidetone Adjustment, App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 95±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
Extra
| Sales Package | 1 U Headset, Removable Boom Microphone, 3.5mm Aux Cable 5-pole to 4-pole, USB-C to USB-A Cable, Quick Start Guide / Warranty Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 30 hours |
Skullcandy SLYR Pro Wireless Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















