



Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds
$129.99 • View Prices • By Soundcore
Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10.5 mm Bass driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 10.5 mm Driver
Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 10.5 mm Driver
General
| Brand | Soundcore |
| Model | Liberty 4 Pro |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 61.98 x 29.97 x 65.02 mm |
| Weight | 62 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6-Mic AI Clear Calls |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Case's Touch Bar and Display Let You Fine-Tune the Noise-Cancelling Levels, Squeeze And Slide Controls on The Stem, Slide Up and Down the Earbud Stems to Adjust the Volume |
| Additional Features | IPX5 Splash Proof Earbuds, ACAA Acoustic Architecture, Titanium-Coated Tweeter, Digital Crossover, Dual Drivers, 360° Spatial Audio And Dynamic Head Tracking |
Sound Features
| Impedance | 8 ohm |
| Driver Unit | 10.5 mm |
| Driver Type | Bass |
| Noise Reduction | Real-Time Adaptive Noise Reduction, Wind Noise Reduction Tech, 7-Sensor Precise Noise Cancelling Include 6 Sound Sensors and 1 Barometric Pressure Sensor |
| Active Noise Cancellation | Yes, Adaptive ANC 3.0 |
| Other Features | You Can Turn on LDAC Mode in the Soundcore App, LDAC Is Only Compatible With Android Devices |
Extra
| Sales Package | Soundcore Liberty 4 Pro, Charging Case, XXS/XS/S/M/L/XL Ear Tips (Size M Pre-Installed), USB-C Cable |
Power Features
| Battery Capacity | 580 mAh (Case) |
| Battery | 5 Minute Charge = 4 Hours of Playtime |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 3 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds Prices
5% (price increased by $6 in one month)
Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore Liberty 4 Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $129.99. Over the past month, there has been a increase of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















