


TAGRY A18 Wireless Headphones
$69.97 • View Prices • By TAGRY
TAGRY A18 Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 120 hours battery life. Notable features include Microphone, ENC, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
TAGRY A18 Wireless Headphones price in United States is $69.97. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
TAGRY A18 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | TAGRY |
| Model | A18 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 240 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6 min, 3 per earcup |
| Controls | Button Control, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Adjustable Headband, Type-C Charging, LED Indicator, Dual Connectivity, Transparency mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 360° Spatial Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, AUX Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 650 mAh |
| Battery Life | 120 hours (ANC Off) |
TAGRY A18 Wireless Headphones Prices
62% (price dropped by $43 in one month)
TAGRY A18 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of TAGRY A18 Wireless Headphones below. The current price is $69.97. Over the past month, there has been a decrease of $43 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














