





TRIGGR Cosmos True Wireless Earbuds
$8.42 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Cosmos True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.42.
- Share
$8.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
TRIGGR Cosmos True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Cosmos |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 42 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Ultra Low Latency, LED Battery Indicator, Type-C Fast Charging, Dual Device Pairing, Game Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic Composite |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Dual MEMS ENC Microphone Plus AI ENC |
| Other Features | BassXpand Technology |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Tips, Type C Cable, User Manual, Warranty Card |
| Other | Textured Design |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 200 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Cosmos True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Cosmos True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















