





Truke Aura Pro True Wireless Earbuds
$8.35 • View Prices • By Truke
Truke Aura Pro True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.35.
- Share
$8.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Truke Aura Pro True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Truke |
| Model | Aura Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Device Connectivity, Leather Finish Design, 40ms Ultra Low Latency, LED Battery Indicator, Instant Pairing, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Titanium Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Additional Eartips, USB Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Battery | 10 min charge= 180 min of Playtime |
| Battery Life | 60 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Aura Pro True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Aura Pro True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Aura Pro True Wireless Earbuds vs Noise Buds Nero True Wireless Earbuds
Truke Aura Pro True Wireless Earbuds vs Truke Mega 9 True Wireless Earbuds
Truke Aura Pro True Wireless Earbuds vs Truke Buds Aura True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















