








Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds
$16.08 • View Prices • By Truke
Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds price in United States starts from $16.08.
- Share
$16.08
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 16 mm Driver
- 70 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 16 mm Driver
- 70 hours Battery Life with Case
- Environmental Noise Cancellation
General
| Brand | Truke |
| Model | Buds Infinity OWS |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 68 x 32 x 68 mm |
| Weight | 67 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad MEMS Mic |
| Voice Assistant | Yes, Google, Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Device Pairing Technology, LED Indicator, Skin Friendly Earhooks, SBC / AAC Supported Codecs |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Titanium Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, PureVoice ENC Technology |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 mins Charge = 10 Hours of Playtime, Lithium Polymer |
| Battery Life | 70 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Progear True Wireless Earbuds
Truke Buds Infinity OWS True Wireless Earbuds vs Truke Buds Liberty OWS True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















