






WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds
$18.01 • View Prices • By WeCool
WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds price in United States starts from $18.01.
- Share
$18.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 15 m Range
- 16 mm Driver
- 60 hours Battery Life with Case
WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 15 m Range
- 16 mm Driver
- 60 hours Battery Life with Case
General
| Brand | WeCool |
| Model | Moonwalk M1 Pro |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 62 x 20 x 75 mm |
| Weight | 100 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 15 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause, Previous Song/Next Song, Volume +/- |
| Call Controls | Answer/Hang Up |
| Additional Features | IP55 Rated, LED Display, 30ms Low Latency, Ultra-Soft Silicone Stems and Flexible Memory Titanium Wire, Built-In Wind Noise Suppression |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Driver Unit | 16 mm |
| Driver Type | Beryllium Drivers |
| Noise Reduction | Call Noise Reduction |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, 4-Microphone ENC System |
| Other Features | 360° ACS (Air Conduction Stereo) Panoramic Dynamic Sound Effects, Spatial Surround Sound Technology, Kinyo Soundent Digital Sound Enhancement, Dual Positioning Sound Transmission |
Extra
| Sales Package | Earbuds |
Power Features
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 7.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds below. The current price is $1,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds vs WeCool Moonwalk M2 Pro Open True Wireless Earbuds
WeCool Moonwalk M1 Pro Open True Wireless Earbuds vs WeCool Moonwalk M3 Pro Open True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















